"קילובייט חזק יותר ממגה טון": האקרים איראנים ומערך הסייבר של הרפובליקה האסלאמית

בימים האחרונים עוסקת התקשורת בארץ ובעולם בפרשיית הריגול והחדרת תולעי המעקב 2.0 DUKU כנגד תכנית הגרעין האיראנית בבתי מלון אירופאים בהם התקיימו השיחות בין איראן למעצמות, וזאת על רקע בדיקת חברת/מעבדת האבטחה האמריקאית- "קספרסקי". עם זאת, ראוי לציין, כי חששם של הנושאים ונתונים האיראנים מפריצה שכזו למאגרי המידע ולתכני השיחות העלו דרישה מצדם להעתיק את מקומן של השיחות  למקום אחר, לא כל שכן לדאוג לסידורי אבטחה של מרחב הסייבר עד כמה שניתן בהקדם האפשרי. בנוסף, הורה נשיא איראן, חסן רוחאני, על נציגי איראן למשא ומתן לנקוט במשנה זהירות ולהימנע משימוש בטלפונים חכמים, שכן אלה ניתנים למעקב על ידי גורמים עוינים.

באופן כללי, סייבר הוא אותו מרחב קיברנטי (מטאפורי) של מערכות מחשב ורשתות מחשב בו נאגרים נתונים אלקטרוניים ומתבצעת תקשורת מקוונת ואינטראקטיבית ללא תלות במיקום הגיאוגרפי של המשתמשים בו. האקר (בעברית: פצחן), הוא אותו אדם המתמחה בעקיפת גבולות או הערמה במרחב הסייבר ועל ידי כך שואב מידע החיוני לו כנגד מטרותיו. ההאקרים עצמם מסווגים לשלוש רמות הבאות לידי ביטוי בשלושה צבעי כובעים. "האקר כובע לבן" מכונה מי שמשתמש בידיעותיו במחשבים כדי לבדוק יציבות של תוכנות, מחשבים או רשתות ואת עוצמת המיגון שלהם. האקרים של "כובע לבן" פעמים רבות עובדים בתחום אבטחת המחשבים, ונחשבים חלק מן הממסד, ועל כן מכונים לרב  "האקרים מוסריים".

"האקר כובע אפור", הוא מי שמשתמש בידיעותיו במחשבים כדי לחקור ולחפש ידע נוסף בתחום, או מי שכוונתו לא בהכרח ברורה; הוא אינו מעוניין לגרום נזק לקורבן, אך גם לא מעוניין לסייע לו. "האקר כובע שחור", הוא מי שמשתמש בידיעותיו במחשבים כדי להפיל או לחדור למערכות ללא רשות ולדלות משם פרטים או לשנות נתונים. לרוב פעולותיו יתבססו על השתלת "תולעים" או סוסים טרויאנים ועל כן ייחשבו כעבירה על החוק.

איראן רואה בעולם הסייבר חזית וזירת לחימה של ממש כנגד ארצות הברית ובעלות בריתה, כמו גם פלטפורמה מצוינת להפצת האידיאולוגיה האסלאמית הקיצונית שלה. מומחי סייבר טוענים כי איראן הגדילה את ההשקעות בפיתוח יכולות הסייבר שלה פי 12 בשנים האחרונות ועל כן בעוד מספר שנים יכולות אלו תהיינה מדאיגות יותר מתכנית הגרעין. זאת ועוד, גם מוחמד חוסין-ספהר, סגן נציג המנהיג העליון במשמרות המפכה התגאה ואמר בפברואר 2013 כי "איראן היא מעצמת הסייבר הרביעית בגודלה בעולם".

מאז שנת 2009, שוקד המשטר האיראני ביתר שאת על בניית תשתיות סייבר ומנסה למסדה בשלושה שלבים עיקריים:

הקמת מוסדות סייבר ותמרוני סייבר: החל משנת 2009 החל המשטר באיראן לגייס אלפי לוחמי ומומחי סייבר, ובשנת 2011 כבר הקים את מטה הסייבר של ארגון ההגנה הפאסיבית, אשר מתוקף תפקידו מרכז את פעילות המשטר בהגנה על התשתיות במדינה, קובע תקנות למען בטיחות מרחב הסייבר ומבצע תמרונים קיברנטיים המשתלבים כמעט בכל תרגיל צבאי.

גיוס האקרים (פצחנים) לפעילות במסגרת המשטר: המשטר באיראן ממשיך בפעילותו ומגייס האקרים למועצת הסייבר של הבסיג' ואף עושה שימוש רחב בהאקרים מחוץ לגבולות איראן עצמה. הנקודה החשובה ביותר אולי היא דווקא פיתוח והכשרת כוח אדם מיומן ואיכותי באוניברסיטאות תוך פתיחת חוגי לימוד להגנת הסייבר.

תקיפת אתרים מחוץ לאיראן בחסות המשטר: בהמשך ישיר לפעילות הגיוס וההכשרה של האקרים, המשטר האיראני מעודד האקרים וסטודנטים לפרוץ לאתרי אינטרנט המזוהים עם המערב, ואף מתגמל בפרסים ומענקים סטודנטים שיצליחו לפרוץ לאתרים המפיצים ערכים "בלתי מוסריים" הן באיראן והן מחוצה לה.

אחת הקבוצות ואולי הידועה שבהן היא קבוצת "אשיאנה" בראשות בהרוז כלאמיאן, אשר פועלת בחסות המשטר ובאמתחתה פריצה לאתרי טוויטר, נאס"א ועוד.

פריצה של קבוצת "אשיאנה" האיראנית לאתר נאסה

Iranian-Ashiyane-Digital-Security-Team

המשטר האיראני, אם כן, רואה במרחב הסייבר כזירת מלחמה של ממש ועל כן הקים בשנת 2011 גם את צבא הסייבר. צבא מומחים זה המרכז בתוכו עצמה קיברנטית מתהווה מחולק לארבע מחלקות משנה: המחלקה האחת, עוסקת בהתגוננות מפני מתקפות סייבר ומתמחה בעיקר במעקב, איתור ובלימת ניסיונות לחדור למערכת המחשוב האיראנית. המחלקה השנייה, עוסקת בפיתוח טקטיקות התקפיות כגון שיפור יכולות פגיעה בחברות אנרגיה, מים ונמלי תעופה. השלישית, עוסקת בפענוח קודים אלקטרונים מיוחדים והמחלקה הרביעית עוסקת בהשתלטות על תדרי תקשורת לווייניים של ערוצי טלוויזיה במזרח התיכון. צבא הסייבר של איראן פגע רבות באתרי אינטרנט שונים ביניהם אתר "קול אמריקה" , אתר משרד החוץ הישראלי ועוד.

פריצה איראנית לאתר "קול אמריקה"

ICA

לסיכום, ניתן לומר כי איראן רואה עצמה כמעצמה בעלת שיעור קומה מפתחת ומטפחת יכולות חדשות בתחום הסייבר. איראן ומקבלי ההחלטות שבה הבינו לפני מספר שנים כי מרחב הסייבר הוא החזית הבאה שלה לאור האיום האמריקאי-ישראלי בהיבט זה ועל כן משקיעה ותמשיך להשקיע סכומי כסף גדולים בשיפור היכולות והטכנולוגיות הרלבנטיות. שיפור יכולות אלו מחייבות התייחסות רצינית ממקבלי ההחלטות במערב לאיום האיראני, ולא בהכרח זה הגרעיני.

רועי כהנוביץ

רועי כהנוביץ הוא דוקטורנט בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת חיפה וחוקר במרכז עזרי לחקר איראן והמפרץ הפרסי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.