הזרוע הארוכה של אל קאעידה בתימן

עבור מי שעוקב אחרי מפת הטרור במזרח התיכון, הדיווחים על כך שסעיד קואשי, אחד המפגעים במתקפה על מערכת העיתון שארלי הבדו בפריז, עבר אימונים במחנות אל קאעידה בתימן בוודאי לא באו בהפתעה. על פי דיווחים במספר אמצעי תקשורת, קואשי עבר הכשרה בשימוש בנשק ובהכנת פצצות בתימן תחת חסותו של אל קאעידה. הסניף התימני של אל קאעידה, המורכב למעשה גם מפליטי הארגון הסעודי, כבר הוכיח בעבר יכולות, מרשימות ומטרידות כאחד, להגיע ולפגוע במטרות המרוחקות מרחק רב מגבולותיה של המדינה התימנית. הארגון ידוע בקרב גופי מודיעין כבעל יכולות גבוהות ומיומנות גבוהה ומנגנוני הביטחון האמריקאים הגדירו את הארגון כמסוכן ביותר לביטחונה הלאומי של ארה"ב כבר ב 2008, זמן רב לפני גל המהפכות של 2011.

אלא שמאז, בחסות הכאוס ששטף את תימן מאז החלה ההתקוממות כנגד הנשיא לשעבר עלי עבדאללה סאלח, אל קאעידה ביסס את נוכחותו והרחיב את שליטתו באזורים רבים במדינה. הארגון ספג מכות כואבות בשנים האחרונות מידי הצבא התימני בגיבוי מל"טים אמריקאיים, ומידיהם של המורדים החות'ים השיעים, שיצאו בשנה האחרונה ממעוזם במחוז סעדה הצפוני והשתלטו על אזורים נרחבים בתימן. כתוצאה מפעילות נרחבת ומרוכזת של צבא תימן נאלץ אל קאעידה לסגת מאזורים שכבש בדרום המדינה לאחר 2011. אך עם זאת, הארגון שומר על מעוזיו במרכז תימן ומצליח באופן קבוע להוציא לפועל פיגועים קטלניים כנגד כוחות הביטחון התימנים וכנגד המורדים החות'ים.

מעבר למאבקים אותם מנהל אל קאעידה בחצי האי ערב בתימן, הארגון הוכיח במספר רב של פעמים בעבר את יכולתו לפגוע במטרות מערביות וערביות גם מחוץ לגבולות המדינה. בינואר 2009, הוכרז על איחוד בין השלוחה הסעודית של אל קאעידה, שספגה מכה ניצחת מידי כוחות הביטחון הסעודים, לבין הסניף התימני תחת השם "אל קאעידה בחצי האי ערב". הארגון התבסס בתימן והחל להוציא לפועל פיגועים כנגד מטרות שונות בעולם. באותה שנה, כמעט והצליח מחבל מתאבד שנשלח על ידי הארגון התימני להרוג את בנו של שר הפנים הסעודי דאז, מוחמד בן נאיף, בעת שהאחרון קיבל אזרחים בביתו שבעיר ג'דה. המחבל, שהיה ידוע כפעיל טרור אך עבר כביכול תהליך של "חזרה למוטב" פוצץ מטען שהוצמד לגופו. בן נאיף, שלא היה מטרה מקרית, אלא היה האיש שעמד בראש המאבק שניהלה סעודיה כנגד גורמי הטרור במדינה, נפצע בפצעים קלים בלבד.

החיבור בין השלוחות הסעודית והתימנית של אל קאעידה ב 2009 הובילה לשיתוף פעולה מוגבר בין כוחות הביטחון התימנים לארה"ב, שהגבירה את התקיפות מכלי טיס בלתי מאויישים על מעוזי ופעילי הארגון. שיתוף פעולה זה הביא את אל קאעידה להפעיל מאמצים אינטנסיביים על מנת לפגוע במטרות אמריקאיות. בחג המולד של 2009 ניסה הארגון, בעזרת פעיל ניגרי שהתאמן בתימן, לפוצץ מטוס אמריקאי ולגרום להפלתו. הפעיל, עומר פארוק עבד אל מוטלב, הגיע לתימן על מנת להתאמן לקראת פיגוע כנגד ארה"ב. הוא טס מתימן בחזרה לאפריקה כאשר המטען חבוי בתחתוניו. מאפריקה עלה על טיסה נוספת להולנד ומשם לדטרויט. כשהמטוס מעל שמי ארה"ב, ניסה עבד אל מוטלב לפוצץ את המטען אך בעקבות תקלה החל המטען לעלות באש ולא התפוצץ. צוות המטוס והאבטחה הצליח להשלט על השריפה ועל המחבל, שנידון לאחר מכן למאסר עולם בארה"ב.

אנוור אל עוולקי, בכיר הארגון שחוסל ב 2011

111002 Al-Awlaki death deals major blow by Magharebia, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution 2.0 Generic License   by  Magharebia 

בניסיון נוסף, שלחו פעילי אל קאעידה מטעני נפץ מוחבאים בתוך מיכלי דיו למדפסות מתימן לארה"ב. המטענים כנראה אמורים היו להתפוצץ בעוד המטוס באוויר אך הפיגוע סוכל בזכות מודיעין שהגיע מהמודיעין הסעודי. אחד המטענים נתפס בשדה התעופה בדובאי לאחר שנשלח מתימן לדוחא, בירת קטר ומשם לאיחוד האמירויות. המטען השני עשה את דרכו לדובאי, ונשלח לגרמניה, כאשר רק בתחנה השלישית בנמל התעופה בליסטשייר, אנגליה הוא נתפס ונוטרל.

בעוד פעולה זו נכשלה, אל קאעידה בחצי האי ערב מצא דרכים אחרות לפגע בלב לבה של ארה"ב, על ידי תעמולה באמצעות האינטרנט וגיוס מפגעים בשלט רחוק. 13 חיילים אמריקאים נהרגו כאשר חייל אמריקאי מוסלמי בשם נידאל חסן, שהיה בקשרים עם המטיף התימני-אמריקאי של אל קאעידה אנוור אל עוולאקי דרך הדואר האלקטרוני, פתח בירי בתוך בסיס צבא בפורט הוד שבטקסס. עוולאקי עצמו נהרג לאחר מכן בתקיפת מל"ט אמריקאי ב 2011.

השלוחה התימנית של אל קאעידה הצליחה גם לפגוע בכלי שיט באזור תימן והמפרץ הפרסי. עוד באוקטובר 2000, הצליח הארגון לשגר כלי שיט קטן עמוס בכ 270 ק"ג חומר נפץ להתפוצץ ליד נושאת מטוסים אמריקאית שעצרה לתידלוק שגרתי בנמל עדן. הפיצוץ הביא למותם של 17 אנשי חיל הים האמריקאי וגרם לנזק בשווי של מעל 250 מיליון דולר לנושאת המטוסים. ב 2010 הצליח אל קאעידה לפגוע במיכלית נפט יפנית שחצתה את מיצרי הורמוז, בפתחו של המפרץ הפרסי.

בשנה האחרונה מפנה אל קאעידה בחצי האי ערב את מירב המאמצים להיאבק בהתפשטותם של המורדים החות'ים והגביר את מאמציו להוציא לפועל פיגועי תופת בתוך תימן. ימים ספורים בלבד לאחר כניסת המיליציות השיעיות לבירה צנעא פרסם הארגון הודעה בה הכריז על השיעים ככופרים וקרא לסונים לאחוז בנשק ולהילחם בהם. למעשה, המרד החות'י שיחק לידיו של ארגון אל קאעידה התימני שכן צבא תימן נאלץ להעביר את כוחותיו מאזורי הדרום, בהם נלחם נגד אל קאעידה, למחוזות הצפוניים במטרה לבלום את התפשטות המורדים השיעים. מאז ספטמבר לקח הארגון אחריות על כ 150 פעולות טרור ברחבי המדינה, כולל מטרות של הצבא התימני ומטרות של גורמים זרים בתימן.

אל קאעידה ביצע שתי תקיפות כנגד שגרירות ארה"ב בתימן בהן נפצעו אנשי האבטחה במקום וניסיון התנקשות כושל בשגריר האמריקאי בתימן. במקרה אחר בחודש דצמבר האחרון, ביצעו פעילי הארגון תקיפה כנגד בסיס השייך לחיל האויר האמריקאי בתימן. בארגון טענו כי מדובר בנקמה על מבצע כושל של הצבא האמריקאי בניסיון לשחרר עיתונאי שהוחזק כבן ערובה בידיהם, מבצע בו נהרגו מספר פעילים של אל קאעידה. בנוסף לכך, הארגון ביצע מתקפה באמצעות מכונית תופת כנגד שגרירות איראן בצנעא, בטענה כי איראן מסייעת ומחמשת את המורדים החות'ים.

המתקפה האחרונה בפריז מוכיחה כי למרות שאל קאעידה בחצי האי ערב מצוי בשיאה של מערכה קשה ועקובה מדם בארצו, הארגון עדיין מחזיק ביכולת שאפיינה אותו בשנים האחרונות: פגיעה במטרות מרוחקות באמצעות שליחים, על ידי שימוש בתעמולה ובשיטות מגוונות. הנחישות של אל קאעידה לפגוע במטרות אמריקאיות גבוהה במיוחד לאור הנזק הרב שנגרם לו כתוצאה מהפצצות המל"טים של צבא ארה"ב בתימן, בהן נהרגו פעילים רבים כמו גם בכירים בארגון. עם זאת, המתקפה הבאה תהיה כנראה מפתיעה ובלתי צפויה כקודמותיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.