האסטרטגיה הבריטית במזרח התיכון והמאבק בדאע"ש

הצלחותיו של ארגון דאע"ש להשתלט על שטחים נרחבים בסוריה ובמערב עיראק עוררו חשש גם באירופה. "ההצלחות" של דאע"ש במזרח התיכון מאיימות להעניק השראה מסוכנת לגורמי טרור במערב ולפעילים שמוצאם באירופה וחוזרים משדות הקרב לארצותיהם. בריטניה, שמנסה לצמצם את מעורבותה בעינייני המזרח התיכון, נאלצת להתמודד עם איומי דאע"ש בזירה הפנימית, התמודדות שמעוררת ביקורת פנימית בתוך הממלכה. 

בניגוד למעורבותה הערה לצד ארה"ב בפלישה לעיראק ב-2003, המדיניות הבריטית במזרח התיכון בעשור השני של המאה ה-21 מתאפיינת בהתכנסות לענייני פנים, בריסון משמעותי של מדיניות החוץ והתערבות מוגבלת ביותר במסגרת הקואליציה נגד דאע"ש. לעומת זאת, לנוכח הידיעות כי למעלה מ-600 בריטים כבר נסעו לשדות הקרב של המזה"ת וכי מחצית מהם כבר שבו לבריטניה, שרת הפנים הצהירה כי כיום בריטניה עומדת בפני האיום הממשי הגדול ביותר לביטחון הלאומי שלה מאז פיגועי ספטמבר 2001. על רקע מעורבותה המוגבלת עד כה בקואליציה נגד דאע"ש, הולך ומתגבר איום זה; למעלה מ-220 אזרחים בריטים נעצרו מתחילת השנה סביב חשדות למעורבות בטרור במסגרת העצמה משמעותית של המערך המשפטי, ושל מערכת הלוחמה בטרור במדינה. החשש הבריטי הגיע לשיאו בסוף אוגוסט כאשר העלתה בריטניה את רמת האיום מפני טרור במדינה ל"חמור", בעקבות מעצרם של ארבעה חשודים בתכנון התנקשות במלכה במהלך טקס יום הזיכרון לחללי מלחמת העולם הראשונה.

David Cameron visiting troops in Afghani by isafmedia, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution 2.0 Generic License   by  isafmedia 

תרומתה של בריטניה למאמץ הקואליציה נגד דאע"ש הוא סמלי למדי בהשוואה למעורבותה במלחמה בעיראק בשנים 2009-2003, אז השקיעה בריטניה למעלה מ-14$ מיליארד והקריבה יותר מ-46,000 חיילים. במאמץ הנוכחי, אישר הפרלמנט הבריטי השתתפות של חיל האוויר המלכותי בעיראק בלבד: בפן הצבאי נשלחו 6 מטוסים שכבר הצטרפו לפעילות חיל האוויר האמריקאי במרכז עיראק, כמו גם לסיוע לכוחות הפשמרגה בצפון, כשעד כה השתתפו ב-14 גיחות. כוח קטן של לוחמי SAS הצטרף לכוחות עילית אמריקאים כדי לסמן מטרות נבחרות. בנוסף למל"טים שנשלחו לעזרת הכוחות, עיקר תרומתה של בריטניה בעיראק מתבטא בייעוץ צבאי ולוגיסטי ובאימון כוחות הנלחמים בדאע"ש, כאשר באוקטובר הודיע משרד החוץ הבריטי על הגדלת הסיוע לפשמרגה הכורדית בעיראק. בסוריה, בריטניה כאמור לא תוקפת, אך שר ההגנה הודיע בסוף חודש אוקטובר כי אישר משימות של איסוף מודיעין באמצעות מל"טים. בפן ההומניטארי, בריטניה העבירה ציוד בשווי של כ-23 מיליון פאונד (כ-36$ מיליון) והיא מן התורמות העיקריות לסיוע ההומניטארי של האו"ם לפליטי סוריה. במקביל הייתה בריטניה אחת מהמסייעות החשובות למשבר ההומניטארי בהר סינג'אר במהלך אוגוסט 2014.

רבים רואים במדיניות הזהירה של רה"מ קמרון תוצאה של שינוי בדעת הקהל הבריטית ושל תהליך התייעצות ממושך עם בכירים במערכת הפוליטית בבריטניה. בדומה לזהירות האמריקאית, הנובעת מטראומת האבדות הקשות שהסבו המערכות בעיראק ובאפגניסטן, בבריטניה שבו והבטיחו כי כוחות קרקעיים לא ישתתפו במאבק כנגד דאע"ש. על כן, התפקיד שממלאת בריטניה במלחמה נגד דאע"ש מעיד על ירידת קרנה ומעמדה הבינלאומי. למרות זאת, נראה כי דעת הקהל הבריטית חשה מאוימת לנוכח הטרור מבית המושפע מדאע"ש. סקר שנערך לאחרונה הראה כי 52% מהבריטים מוכנים להרחבת המעורבות הבריטית גם לשטחה של סוריה.

באשר לטרור מבית, רק לאחרונה התבטאה שרת הפנים תרזה מיי כי בריטניה עומדת בפני האיום הביטחוני הגדול ביותר מאז ספטמבר 2001, זאת בשל האנרגיה וההשראה שמעניק דאע"ש לתהליכי רדיקליזציה המתרחשים במדינה. מאז פיגועי יולי 2005, סיכלו הרשויות בבריטניה 40 פיגועים מתוכננים. ב-26 בנובמבר דן הפרלמנט בחוק סיכול-טרור חדש שנועד להעניק לגורמי אכיפת החוק כוח רב יותר בהחרמת דרכונים, מעקב אחר חשודים ויד חופשית יותר בביצוע מעקבים מקוונים באינטרנט.

עד כה משרד הפנים הבריטי החרים 23 דרכונים מאז אפריל 2013 והורדו יותר מ-47,000 אתרי תוכן בעלי אופי טרוריסטי מתחילת 2014. כל זאת לצד הכרזה של רה"מ קמרון על תוספת של 130 מיליון פאונד לשירותי הביטחון לשנתיים הקרובות. בנוסף, החוק החדש נועד למנוע ממשפחות בריטיות לשלם כופר לארגוני טרור, זאת באמצעות הטלת איסור על חברות הביטוח לממן את התשלומים. כמו כן, החוק דורש ממוסדות חינוך ובתי כלא לפתוח תכניות דה-רדיקליזציה לצעירים מקומיים בבריטניה. בנוסף ליותר מ-220 עצורים, עד כה 138 אזרחים מרצים עונשי מאסר בגין אשמות שונות הקשורות למעורבות בטרור. בד בבד נאסרה כניסתם של 84 "מטיפי שנאה" ו133 נוספים ש"נוכחותם אינה תורמת לטובת הציבור". כמובן שבמקביל לצעדים השונים ולהגברת התקצוב והאכיפה, מושמעים יותר ויותר קולות ביקורתיים על הפיכתה של בריטניה ל"מדינת משטרה", בעיקר בשל האפשרות לשלול את שובם של אזרחים שטסו לסוריה ועיראק, צעד אשר לטענת המבקרים סותר את החוק הבריטי.

על רקע צעדים אלו, החשש לביטחון הלאומי של בריטניה גדל ככל שמתרבים האירועים במדינה הקשורים להשראת צעירים מדאע"ש.  ב-11 לנובמבר גורמים בסקוטלנד יארד, ב-MI5 וב-MI6 העבירו מידע לפרלמנט הבריטי לפיו "התקפת טרור על אדמת בריטניה בחודשים הקרובים היא כמעט בלתי נמנעת". על כן, נראה כי ככל שבריטניה תעמיק את מערבותה בקואליציה נגד דאע"ש, יתגברו האיומים על ביטחונה וכך גם הניסיונות של בריטים צעירים אשר עברו תהליך רדיקליזציה להתגייס לשורות דאע"ש.

ערן דיקמן הוא סטודנט לתואר שני בתוכנית ללימודי ביטחון באונ' תל אביב ומתמחה בתוכנית לחקר טרור ומלחמה בעצימות נמוכה במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.